imkanlar
14
Ağu 2020
TÜBİTAK-Temel Bilimler Araştırma Enstitüsü (TBAE) Çevrimiçi Seminerler Serisi

Bugün ne yazık ki ülkemizde ve dünyada Covid-19 koronavirüs salgını devam etmektedir. Bu nedenle birçok araştırma ve eğitim etkinlikleri; toplantılar, çalıştaylar, yaz okulları iptal edilmekte ya da ertelenmektedir. Bu duruma ilişkin oluşan bilimsel izolasyonun motivasyon kırıcı etkilerini hafifletmek amacıyla, TBAE temel bilimin çeşitli dallarında ve disiplinler arası alanlarda uluslararası düzeyde ilham verici Çevrimiçi Seminerler Serisi düzenlemektedir. Bu kapsamda; 

 1. Cold Spring Harbor Laboratuvarı'ndan (ABD) Dr. Semir Beyaz “Genetik ve Çevresel Faktörlerin Doku Yenilenmesi, Kanser ve Bağışıklık Sistemi Üzerine Etki Mekanizmaları” başlıklı bir konuşma yapacaktır. 

  TBAE’nin Biyolojik Bilimler Seminer Serisi kapsamında yapılacak olan bu konuşma, 20 Ağustos günü saat 19:00 – 20:00 (GMT +3) arsında Zoom Platformu üzerinden (Meeting ID: 955 6043 6591) gerçekleşecek ve youtube üzerinden  https://www.youtube.com/c/tubitaktbae canlı olarak yayınlanacaktır.

  Web Sitesi: https://tbae.tubitak.gov.tr/tr/haber/genetik-ve-cevresel-faktorlerin-doku-yenilenmesi-kanser-ve-bagisiklik-sistemi-uzerine-etki

 2. Max Planck Topluluğu Fritz Haber Enstitüsü’nden Prof. Dr. Luca M. Ghiringhelli “Veri Tabanlı Malzeme Bilimi için Yapay Zekâ: Küçük Veriler ve Yorumlanabilirlik” başlıklı bir konuşma yapacaktır.

  TBAE’nin Disiplinler arası Seminer Serisi kapsamında yapılacak olan bu konuşma, 27 Ağustos günü saat 15:30 – 16:30 (GMT +3) arsında Zoom Platformu üzerinden (Meeting ID: 916 1489 9200) gerçekleşecek ve youtube üzerinden  https://www.youtube.com/c/tubitaktbae canlı olarak yayınlanacaktır.

  Web Sitesi: https://tbae.tubitak.gov.tr/tr/haber/veri-tabanli-malzeme-bilimi-icin-yapay-zeka-kucuk-veriler-ve-yorumlanabilirlik

 3. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (ABD) Dr. Tansu Daylan “Ötegezegen Sayımı: Kozmolojik Perspektiften Dünya’mız” başlıklı bir konuşma yapacaktır. 

  TBAE’nin Astronomi ve Uzay Bilimleri Seminer Serisi kapsamında yapılacak olan bu konuşma, 3 Eylül günü saat 19:00 – 20:00 (GMT +3) arsında Zoom Platformu üzerinden (Meeting ID: 970 6440 5974) gerçekleşecek ve youtube üzerinden  https://www.youtube.com/c/tubitaktbae canlı olarak yayınlanacaktır.

  Web Sitesi: https://tbae.tubitak.gov.tr/tr/haber/otegezegen-sayimi-kozmolojik-perspektiften-dunyamiz

 4. Calgary Üniversitesi’nden (Canada) Prof. Dr. Barry Sanders “Kuantum Ağların Güvenliği” başlıklı bir konuşma yapacaktır.

TBAE’nin Kuantum Bilimi ve Teknoloji Seminer Serisi kapsamında yapılacak olan bu konuşma, 10 Eylül günü saat 19:00 – 20:00 (GMT +3) arsında Zoom Platformu üzerinden (Meeting ID: 915 0839 4915) gerçekleşecek ve youtube üzerinden  https://www.youtube.com/c/tubitaktbae canlı olarak yayınlanacaktır.

  Web Sitesi: https://tbae.tubitak.gov.tr/tr/haber/kuantum-aglarin-guvenligi